17 października klasa V b z SP90 (z poszerzoną edukacją plastyczną) uczestniczyła w XI Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki, który był okazją do poszerzenia wiedzy ludzi ciekawych świata i wrażliwych na jego piękno.
W ramach tegorocznej edycji festiwalu uczelnie i inne ośrodki kultury i nauki przygotowały wiele interesujących i różnorodnych imprez: wykłady specjalistyczne, dyskusje, wycieczki, spektakle teatralne, koncerty, sesje i pokazy filmowe.
Z bogatej oferty skorzystali również uczniowie „dziewięćdziesiątki”, którzy uczestniczyli w warsztatach pt. „Egipski design”, przygotowanych przez Muzeum Archeologiczne. Zajęcia, na które składały się: wykład w formie prezentacji multimedialnej, warsztaty plastyczne i zwiedzanie wystawy muzealnej zatytułowanej „Śmierć i życie w starożytnym Egipcie” prowadziła pani Kamila Dolata-Goszcz.
Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały prezentowane zabytki architektury, rzeźby, malarstwa i rzemiosła, odkrywając tajemniczy, wzniosły, idealny i poddany rygorom obowiązujących kanonów świat sztuki egipskiej. Największe ożywienie wywołał pokaz przykładów nowożytnego oraz nowoczesnego wzornictwa, do którego przeniknęły tak charakterystyczne i rozpoznawalne na całym świecie elementy sztuki egipskiej, jak:
piramidy, pylony, kolumny w kształcie papirusów, palm, kwiatów lotosu, ornamenty i hieroglify.
Zdziwienie wszystkich wzbudziła wędrówka, obecność i trwanie starożytnych motywów w kulturze współczesnej.
Niemałym wyzwaniem okazały się również warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie mogli chociaż na chwilę wcielić się w rolę egipskiego artysty.
Zajęcia w Muzeum Archeologicznym były niezapomnianą przygodą. Przybliżając egipski design i ułatwiając zrozumienie hieroglifów, wzbogaciły młodych uczestników o nową wiedzę i doświadczenia. Odkrywanie tajemnic przeszłości stało się dla nas wszystkich pretekstem do refleksji nad kulturą i sztuką starożytnego Egiptu, jak tez współczesną.
Szkoda, że Poznański Festiwal trwał tak krótko…
Krystyna Rau
- nauczyciel plastyki w SP 90.
[Informator Osiedlowy nr 32]
Comments